Informacja Online

Janusz Stolarczyk

My status

Urszula Kiraga

My status

Nadchodzące wydarzenia

Dlaczego Opolskie

Opolskie jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów w całym kraju – zachwyca pięknem dzikiej przyrody rezerwatów i parków krajobrazowych, malowniczo położonymi jeziorami i wstęgami rzek. Turystów żądnych wiedzy przyciąga zabytkowymi pałacami i zamkami - jest ich ponad sto sześćdziesiąt, a stanowią zaledwie ułamek z dwudziestu tysięcy zabytków architektury, jakie można oglądać w całym województwie.

Poszukiwacze przygód mogą ich doświadczyć wędrując urokliwymi szlakami po Górach Opawskich, terenach Góry Świętej Anny czy prastarej Puszczy Śląskiej.

Aktywni turyści mogą też spędzić czas korzystając z sieci tras rowerowych, wiodących przez najciekawsze miejsca regionu, uprawiając sporty wodne w opolskich akwenach lub poznając krainę siedząc w siodle.

Specjalne szlaki turystyczne, takie jak Szlak Średniowiecznych Polichromii Brzeskich, Szlak Drewnianych Kościółków, czy Szlak Cysterski, zachęcają do tematycznego zwiedzania naszego regionu. Zabytkowe miasteczka pełne są pereł architektury, a zadbane i nowoczesne wsie oferują doskonałe bazy agroturystyczne.

Stolica województwa szczycić się może nie tylko piękną starówką i znanym w całej Polsce Festiwalem Piosenki – co roku w Opolu ma miejsce wiele innych, istotnych w skali kraju i Europy imprez kulturalnych, takich jak Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, Opolskie Konfrontacje Teatralne czy Opolskie Lamy – jeden z najlepszych festiwali filmowych w Polsce.

Przez lata na terenach województwa mieszały się wpływy kultury polskiej, czeskiej, niemieckiej i kresowej; dzięki temu Śląsk Opolski słynie ze swych niepowtarzalnych tradycji i ciekawej obyczajowości. Nadal możemy spróbować tu regionalnych przysmaków, uczestniczyć w ludowych obrzędach, poznać zapominane już rzemiosła czy prześledzić życie prastarej śląskiej wsi w skansenie.

To na Opolszczyźnie paleontolodzy odkryli szkielet najstarszego dinozaura na świecie. Już wkrótce największą atrakcją regionu stanie się JuraPark - jedyne na świecie miejsce, gdzie turyści obserwować będą prace na wykopaliskach, a także w nich uczestniczyć.

Region oferuje profesjonalną bazę turystyczną – bez problemu znajdzie tu miejsce dla siebie zarówno rodzina chcąca spokojnie spędzić urlop, miłośnicy aktywnego wypoczynku jak i osoby pragnące podreperować swoje zdrowie.

Organizatorzy szkoleń, konferencji czy wyjazdów motywacyjnych wybierać mogą w szerokiej gamie miejsc przygotowanych specjalnie do tego typu przedsięwzięć.

Województwo opolskie jest najmniejsze w skali kraju, jednak łączy w sobie niemal wszystkie możliwe walory przyrodnicze i atrakcje turystyczne dostępne w Polsce. Są tu piękne góry, rzeki i jeziora, stare lasy i bory, pełne zabytków i rozrywek miasta, nietypowa regionalna kultura, a przede wszystkim – niepowtarzalny klimat i przyjazna turystom atmosfera.