Informacja Online

Janusz Stolarczyk

My status

Urszula Kiraga

My status

Nadchodzące wydarzenia

Wydarzenia

WYDARZENIA

Opolszczyzna, a w szczególności jej stolica, jest miejscem wyjątkowym także pod kątem kulturalno – rozrywkowym. W Opolu odbywa się wiele cyklicznych imprez, ważnych w skali całego kraju i Europy.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.

Co roku, w czerwcu, Opole zamienia się w wielką scenę muzyczną, goszczącą największe gwiazdy polskiego przemysłu muzycznego. Festiwal, będący z pewnością najstarszą, największą i najpopularniejszą imprezą estradową w Polsce, przyciąga tłumy widzów na żywo i przed telewizorami. Jest podsumowaniem całego roku artystycznego, a na swoim koncie ma wypromowanie największych legend polskiej muzyki. Tradycyjnie w czasie KFPP dokonywany jest przegląd osiągnięć mijającego sezonu (,,Superjedynki”), prezentacja utworów premierowych (,,Premiery”), konkurs debiutów estradowych (,,Debiuty”) a także przegląd kabaretów (,,Kabareton”). Festiwal powstał w 1963 roku z inicjatywy dziennikarzy, Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa, oraz gospodarza Opola, Karola Musioła. Od tamtej pory nie odbył się tylko raz – w 1982 roku, z powodu wprowadzenia stanu wojennego.

Opolskie Konfrontacje Teatralne.

Opolskie Konfrontacje Teatralne odbywają się już od ponad trzydziestu lat. Celem festiwalu jest zaprezentowanie najbardziej wartościowych przedstawień rodzimej klasyki, zrealizowanych w danym roku na polskich scenach dramatycznych. Festiwal ma charakter konkursu. Spektakle oceniane są przez Jury złożone z najwybitniejszych polskich krytyków teatralnych i znawców teatru. W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych opolscy teatromani goszczą najlepsze polskie sceny dramatyczne i mogą oglądać najlepszych polskich aktorów i reżyserów teatralnych.

Międzynarodowy Festiwal perkusyjny.  

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny jest największą imprezą perkusyjną w Europie, skupia wokół siebie najlepszych artystów, muzyków a także tłumy gości z całej Polski i zza granicy. Na festiwal składają się liczne koncerty, warsztaty dla uczniów szkół muzycznych i nauczycieli, wykłady, wystawy instrumentów muzycznych, pokazy oraz konkursy z udziałem muzyków światowej sceny. Zaproszeni artyści reprezentują szeroką gamę stylów i gatunków muzycznych - od rocka i metalu, przez jazz do klasyki i muzyki etnicznej czy latynoskiej. Dzięki temu festiwal wzbudza zainteresowanie wielu pokoleń i przedstawicieli wszystkich grup społecznych. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny jest imprezą cykliczną, odbywającą się każdego roku w październiku.

Festiwal Filmowy Opolskie Lamy.

Festiwal Filmowy Opolskie Lamy to jedyne i niepowtarzalne święto kina na Opolszczyźnie, którego integralną częścią jest promocja młodych twórców filmowych. To spotkania z twórcami z Polski, ze Świata, to warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży. Festiwal powstał w roku 2002 i od tej pory jest wydarzeniem cyklicznym (w roku 2009 odbyła się już siódma edycja). Festiwal promuje kulturę kina jako ważnego elementu współczesnego świata. Program festiwalu obejmuje projekcje kina polskiego i światowego, pokazy filmów rekomendowanych przez Jerzego Stuhra, pokazy wybranych filmów K. Zanussiego, warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci, szereg spotkań filmowo-dyskusyjnych m.in. dyskusje panelowe na Uniwersytecie Opolskim z zaproszonymi gośćmi oraz pokazy plenerowe. Integralną częścią festiwalu są konkursy: Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich (przeznaczony dla amatorów i twórców offowych) i Ogólnopolski Konkurs Etiud Filmowych (dla studentów i absolwentów szkół filmowych).

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek.

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek organizowany jest od 1962 roku w Opolu, co dwa lata. Jest najważniejszym wydarzeniem artystycznym w środowisku teatrów lalkowych w Polsce. Gospodarzem Festiwalu jest Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki znany ze swojego wysokiego poziomu artystycznego, doceniany na festiwalach krajowych i międzynarodowych, lubiany przez swą publiczność – tą najmłodszą, dziecięcą i młodzieżową, jak i przez dorosłą. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek to prezentacja nie tylko twórczości polskich teatrów z dwóch ostatnich lat, to także prezentacja prac studentów szkół teatralnych, to okazja do spotkań ludzi reprezentujących teatry polskie i europejskie, znamienitych osobowości życia kulturalnego w kraju i na świecie.