Informacja Online

Janusz Stolarczyk

My status

Urszula Kiraga

My status

Nadchodzące wydarzenia

Pałac Pawłowice

1. Historia Pałacu

Jak głoszą różne źródła Pałac w Pawłowicach został zbudowany w 1864 roku przez Wilhelm'a von Pannwitz, który przybył do Pawłowic w 1863 roku. Wilhelm von Pannwitz był Dostojnikiem Królewskim natomiast Pałac był jedną z inwestycji majątkowych. Jednak ze względu na problemy finansowe stracił go na rzecz Zarządu Okręgu Górnego Śląska.

W latach 70. XIX wieku dzierżawcą Pałacu i majątku został Rittmeisen Mayer, któremu Pawłowice dużo zawdzięczają. To z jego inicjatywy wokół Pałacu powstał piękny ogród.

W okresie jego pobytu w Pałacu działy się dziwne historie. Mieszkańcom wsi opowiadał o nich Stróż Pałacu. Mówił on, że raz w roku przyjeżdżała nocą do Pałacu Czarna Bryczka, w której to niby był diabeł. Opowiadał też, że jeden pokój wymalowany był na czerwono. Pan Mayer co roku podejmował nową inwestycję i ludzie uwierzyli w opowiadania stróża. Z rozpowszechnianych przez niego dziwnych historii powstała, bowiem legenda, że pan Mayer ma konszachty z diabłem. Po rządach pana Mayera pod koniec XIX wieku nastał kolejny dzierżawca pan Hauck z Oleśnicy,  u którego administratorem był pan Pasewald.

Kiedy do Pawłowic przybyli uczestnicy Powstań Śląskich ówczesnego pana osadzono w więzieniu, które znajdowało się w pobliskim mieście, Praszce. Była to już Polska, bo trzeba wiedzieć, że Pawłowice kiedyś należały do Niemiec. Powstańcy zamieszkali w pałacu, ale długo się nim nie cieszyli, ponieważ z odwetem przyszli Niemcy, których popierała większość ówczesnych mieszkańców Pawłowic.
W 1928 roku majątek Pawłowicki podzielono i przekazano osadnikom, którzy przybyli tu z okręgów Warburga i Westfalii. Pałac stał się wówczas ich domem i to oni go rozbudowali.

W czasie wojny znajdował się tutaj obóz pracy dla kobiet. Natomiast w latach 40. XX wieku w pałacu było przedszkole. W 1952 roku w pałacu osadzono szkołę podstawową. W pałacu w latach 60. XX wieku powstała dwuletnia zasadnicza szkoła rolnicza i przysposobienia rolniczego następnie szkoła średnia z internatem. Kształcono w niej przyszłych rolników, ogrodników, technologów żywienia oraz zootechników. Szkołę w roku 2002 ze względów ekonomicznych zlikwidowano. Pałac opustoszał.

Obecnie  właścicielami  Pałacu w  Pawłowicach są państwo Godyla. Mieszkańcy są zadowoleni, że budowla o tak długiej historii nie stanie się ruiną. Nowy inwestor przekształcił Pałac w Hotel z Restauracją oraz SPA . / zdjęcie nr.1 i 2/

2. Zasoby Pałacu

Obecnie w Pałacu znajduje się 31 pokoi 2,3,4 i 5 osobowych oraz 6 apartamentów w których łącznie może zamieszkać 105 osób. W tych zasobach znajdują się dwa apartamenty pozbawione barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.  Każdy pokój wyposażony jest w pełny węzeł sanitarny, telewizor, bezprzewodową sieć internetową Wi-Fi. / zdjęcie nr. 3/ Na parterze Pałacu znajduje się sala balowa na 120 osób,/ zdjęcie nr. 4/  sala konferencyjna dla 50 osób/ zdjęcie nr. 5/ oraz sala bilardowa / zdjęcie nr.6/. Wszystkie sale są klimatyzowane, wyposażone w rzutniki do prowadzenia prezentacji multimedialnych, ekrany, nagłośnienie. W Sali konferencyjnej jest możliwość zainstalowania mikrofonów biurkowych.

Najniższa kondygnacja Pałacu to stylowa winiarnia /zdjęcie_nr.8/, izba regionalna z piecem do wypieku chleba z XIX wieku / zdjęcie nr.9/ oraz strefa SPA. W skład strefy SPA wchodzą:

- sauna fińska,

- sauna infrared,

- solarium,

- grota solna,

- dwie wanny jacuzzi,

- sala fittnes z mini siłownią oraz dwoma rowerami stacjonarnymi,

- basen o wymiarach 7 x 4 x 1,4 metra./ zdjęcie_nr.7/

W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu / 30m/ znajduje się nowoczesna restauracja z klimatyzowaną sala dla 140 osób serwująca smaczne i wyszukane posiłki./ zdjęcie nr.10/

Obok Pałacu znajduje się również wiata do organizacji imprez plenerowych / grill, ognisko itp. oraz trawiasty plac na którym można aktywnie wypoczywać.

 

Źródło: Pałac w Pawłowicach

 

Zobacz na mapie

W pobliżu

Noclegi w okolicach

Gastronamia w okolicach

Rozrywka w okolicach

Atrakcje w okolicach