Informacja Online

Janusz Stolarczyk

My status

Urszula Kiraga

My status

Nadchodzące wydarzenia

Przegląd obiektów - Atrakcje Turystyczne

Kategoria
Kategoryzacja (gwiazdki)
Powiat:
Gmina:
Miejscowość:
Nazwa zawiera:

Liczba znalezionych obiektów 365

Tryb kompaktowy
Strony:

Pałac we Frączkowie

Zamek, pałac, dworek | Zamek, pałac, dworek

Przepiękny pałac, powozownia i 23 hektarowy zespół parkowy – pełni funkcje rekreacyjne i krajoznawcze. Atrakcje parkowe: staw, malownicze alejki i kanały, jak również 300-letnie dęby – wspaniałe miejsce do obcowania z przyrodą. Pałac jest przystosowany do organizowania różnego rodzaju plenerów, imprez naukowych mających charakter konferencyjny oraz dużych wesel. We wnętrzach pałacu mieści się 52 miejsca noclegowe. Apartament oraz pokoje 1 i 2-osobowe z łazienkami, TV i telefonami (150-470 PLN). Na miejscu także restauracja i kawiarnia.

Piece wapiennicze

Zabytki techniki
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Tereny Gminy Gogolin ( Powiat krapkowicki )

Piece szybowe, wapienniki – na terenie Gminy Gogolin jest ich 9.

Plac Obrońców Przebraża

Inne
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Niemodlin , ul. Skrzyżowanie ulic Bohaterów Powstań Śląskich i Brzeskiej ( Powiat opolski )

Zespół obiektów upamiętniających postać komendanta partyzanckiej samoobrony Przebraża - Ludwika Malinowskiego i Obrońców Przebraża na Wołyniu (pomnik, na który składają się obelisk i tablice pamiątkowe), wraz z zagospodarowaniem terenu, stanowiącego centralny skwer Placu Obrońców Przebraża w Niemodlinie.

Pomnik Czynu Powstańczego

Miejsca Pamięci
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Góra Świętej Anny ( Powiat Strzelecki )

Pomnik upamiętniający walczących w powstaniach śląskich w latach 1919-1921.

Pomnik Josepha von Eichendorffa

Fontanny, studnie, pomniki, figury
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Dębowiec ( Powiat Prudnicki )

Na szczycie wzniesienia Kobylica (395m n.p.m.) nad powstałym w wyniku prac wydobywczych kamienia, malowniczym stawem o nazwie "Żabie oczko" znajduje się granitowy obelisk ku czci urodzonego na terenie dzisiejszej gminy Prudnik niemieckiego poety epoki romantyzmu Josepha von Eichendorff. Do pomnika dotrzeć można drogą łączącą Prudnik z Dębowcem. Dla zmotoryzowanych turystów chcących obejrzeć przepięknie położony pomnik przygotowano parking oddalony od niego zaledwie kilkadziesiąt metrów. Ponadto przy stawie wyznaczono miejsce do odpoczynku wyposażone w stół i ławki. (Dębowiec)

 

Pomnik Józefa Lompy

Fontanny, studnie, pomniki, figury | Trasa Piastowska w Opolu
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Opole , ul. Osmańczyka ( Powiat Opole )

Pomnik Karolinki i Karlika

Fontanny, studnie, pomniki, figury
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Gogolin , ul. Strzelecka ( Powiat krapkowicki )

Pomnik został odsłonięty 28 maja 1967 roku, gdy Gogolin zyskał prawa miejskie. Jedyny taki pomnik w Polsce, a może i w Europie, którego można podziwiać przy placu dworcowym. Upamiętnia bohaterów śląskiej pieśni ludowej „Poszła Karolinka do Gogolina”.  Do rozsławienia pieśni „Karolinki” wybitnie przyczynił się zespół „Śląsk”, śpiewając ją w kilkudziesięciu krajach, na kilku kontynentach. Historycznym wydarzeniem było zagranie melodii naszej „Karolinki ” w dniu 15.09.2000 r. w trakcie uroczystości otwarcia Olimpiady w Sydney. Hymnu Gogolin wysłuchało wówczas trzy i pół miliarda ludzi na całym świecie. Pomnik  zlokalizowano w miejscu, żeby go mogli zobaczyć zarówno wszyscy przejeżdżający przez Gogolin drogą z Krapkowic do Strzelec Opolskich, jak też by był widoczny dla podróżujących pociągami na bardzo uczęszczanej linii kolejowej Opole – Kędzierzyn.

Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych

Miejsca Pamięci
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Łambinowice ( Powiat Nyski )

Pomnik upamiętniający martyrologię jeńców wojennych pomordowanych w miejscowym obozie jenieckim.

Pomnik pamięci ofiar pracy przymusowej w obozie w Magnuszowiczkach

Fontanny, studnie, pomniki, figury
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Magnuszowiczki , ul. Działka 161/8 ( Powiat opolski )

W lesie w Magnuszowiczkach w 1940 r. powstał obóz pracy przymusowej dla młodzieży polskiej i żydowskiej. Przebywały tutaj te osoby, których niemiecki urząd pracy nie zdążył wysłać na roboty w głąb Niemiec. Te tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej zostały upamiętnione w 2000 roku odsłonięciem obelisku w lesie w Magnuszowiczkach, wraz z wmurowaną tablicą pamiątkową

Pomnik żony kata w Otmuchowie

Fontanny, studnie, pomniki, figury | Szlak czarownic po polsko - czeskim pograniczu
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Otmuchów , ul. 1-go maja ( Powiat Nyski )

Pomnik zony kata - znajduje sie przy ul.1-go Maja. Jest to kamienna, wieloboczna kolumna zwienczona naczolkiem opatrzonym profilowanym gzymsem. W naczolku umieszczono namalowany na blaszce obraz przedstawiajacy wedrujacego sw. Rocha, ktorego karmi Aniol. Wedlug wyrytej na kolumnie daty pochodzi ona z 1654 roku, obraz na blaszce jest znacznie pozniejszy, gdyz pochodzi z czasow renowacji kolumny. Pomnik z biegiem czasu zostal prawie calkowicie zapomniany. Moze w dalszym ciagu pozostalby niezauwazalny, gdyby nie znajdujaca sie na nim inskrypcja. Dzis jest ona co prawda zatarta, lecz wciaz jeszcze do odczytania ... w tlumaczeniu na jezyk polski (wersja oryginalna na koncu tekstu informacyjnego) tresc brzmi nastepujaco : "Ja, Krzysztof Kuhn, kat, kazalem zbudowac na wieczna chwale Boga na czesc Anny Katarzyny Helbranin mojej zony i gospodyni". Tresc inskrypcji wskazuje na zawod fundatora ... na fakt, ze byl katem. Kolumna ta jest wiec naprawde unikatowym swiadkiem historii miasta i ze wzgledu na inskrypcje staje sie cennym zrodlem wspominajacym o istnieniu w Otmuchowie dosyc pogardliwego rzemiosla a mianowicie katowni. Niewiele wiemy na temat fundatora tej kamiennej kolumny. Jakie byly dokladne przyczyny ufundowania pomnika sw. Rocha trudno dzisiaj powiedziec. Niewykluczone jest, ze mamy tutaj do czynienia z jednym z typowych pomnikow zarazy. Takie znaczenie sugeruje motyw sw. Rocha - patrona chroniacego od zarazy. Jego wizerunek spotyka sie wlasnie najczesciej na tego rodzaju pomnikach. Byc moze zona kata zmarla na zaraze ? Co sie tyczy zawodu kata ... W 1620 roku rada miejska ustanowila w Otmuchowie stanowisko kata, ktory nalezal do cechu w Nysie i byl tylko, jak mowia zrodla, polmistrzem (Halbmeister). Pierwszym katem zostal 26 sierpnia 1620 roku Wolf Bohmichen. Zawod ten istnial w Otmuchowie az do polowy XIX wieku i przekazywany byl z pokolenia na pokolenie przez wiele stuleci tylko w dwoch rodzinach. Do obowiazkow kata nalezalo wykonanie wyroku a takze pogrzebanie zwlok. Wyroki wykonywano przez sciecie glowy mieczem. Co ciekawe, skazany podczas wyroku musial siedziec na krzesle.

 

Źródło: http://www.foto.otmuchow.info/html/zabytki_otmuchowa-pomnik_zony_.html

Ponorbertański zespół klasztorny

Kościoły i klasztory
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Czarnowąsy , ul. Plac Klasztorny 3 ( Powiat Opolski )
 • Telefon: +48 77 46 91 084
 • Strona Internetowa www.czarnowasy.opole.opoka.org.pl

Ponorbertański zespół klasztorny - opactwo założone w 1228 r. przez księcia opolskiego Kazimierza I. Średniowieczny kościół i klasztor otoczony fortyfikacjami ok. 1600 r. Opuszczony podczas wojny trzydziestoletniej, spalony przez wojska szwedzkie w 1643 r. Obecny wybudowany powtórnie na miejscu średniowiecznego w 1648 r. Obejmuje kościół, klasztor i tzw. prałaturę otoczone częściowo zachowanymi fortyfikacjami. Wybitne dzieło barokowe o rezydencjonalnej okazałości oraz bogactwie form architektonicznych elewacji i wnętrz. Dziś znajduje się tu zakład opiekuńczy św. Henryka dla dzieci niepełnosprawnych.

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

 

Prom międzybrzegowy w Zdzieszowicach

Inne
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Zdzieszowice , ul. Sołownia ( Powiat krapkowicki )

Zdzieszowice

Ręczny prom

W nadodrzańskiej części Zdzieszowic nazywanej Solownią był niegdyś port, w którym przeładowywano transportowaną rzeką sól. Od 160 lat działa tutaj prom. Dawniej dzięki przywilejowi nadanemu przez pana okolicznych ziem, hrabiego von Gaschin, obsługiwała przeprawę rodzina Gachów. Nazywano ich hrabiami Górnej Odry. Podobno tajemnica szczególnych łask, jakich ród dostąpił od von Gaschinów, tkwiła w zobowiązaniach jaśnie pana wobec jednej z Gachówien.

Chociaż promu nie obsługują już Gachowie, nadal funkcjonuje i stanowi nie lada atrakcję. Przy silnym wietrze przewoźnicy mogą zażądać od pasażerów opłaty wyższej o połowę od normalnej stawki. Spotyka się to z całkowitym zrozumieniem, gdyż zdzieszowicką przeprawę obsługuje chyba jeden z ostatnich w naszej części Europy prom o napędzie ręcznym! Warto zobaczyć, jak krypa załadowana pojazdami jest sprytnie przepychana przez przewoźnika za pomocą drewnianego kołka, zahaczanego o linę rozpiętą między brzegami rzeki. Czasami pomagają w tym pasażerowie.

Jednostka o nazwie "Józef" została zbudowana w 1987 r. w stoczni w Koźlu. Prom przy normalnych warunkach pogodowych kursuje przez cały rok w godzinach 5.15-22.30. Jeśli zdarzy się poczekać na przeprawę (np. w czasie przerwy obiadowej, która przysługuje przewoźnikom między 13.00 a 14.15), warto zobaczyć stojący w Solowni, przy drodze do przeprawy, pomnik. Ufundowany przez osobę prywatną, upamiętnia ofiary powodzi z 1997 r. Na płycie wyryto nazwiska 7 osób, które zginęły wówczas w województwie opolskim.

 

Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/6327,zdzieszowice-reczny-prom.html

Ratusz w Brzegu

Ratusze
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Brzeg , ul. Rynek ( Powiat Brzeski )

Brzeski ratusz to najlepiej zachowana w całości  renesansowa budowla miejska na Śląsku. Wzniesiony w latach 1570-1572 przez J. Parra, przebudowany w XVIII i XIX wieku. Trójskrzydłowy, wzniesiony na planie litery U, z wewnętrznym dziedzińcem i czworoboczną wieżą, ożywiony ozdobnymi szczytami. Wewnątrz piękna Sala Stropowa i Sala Rajców z barokowym wystrojem z 1746 roku.

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

 

 

Ratusz w Byczynie

Ratusze
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Byczyna , ul. Rynek 1 ( Powiat Kluczborski )

Ratusz zbudowany na przełomie XV i XVI wieku, wielokrotnie odbudowywany po pożarach. Barokowo-klasycystyczny kompleks złożony z prostokątnego korpusu, kwadratowej wieży i przybudowanych domów. W wejściu renesansowy portal kamienny z pierwszej połowy XVI wieku. Do ratusza przylegają budynki szczytowe.

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

 

Ratusz w Grodkowie

Ratusze
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Grodków , ul. Rynek ( Powiat Brzeski )

Ratusz wzniesiony w XV wieku, przebudowany renesansowo, a następnie rozbudowany klasycystycznie w 1840 roku, kilkakrotnie odnawiany. Złożony z późnoklasycystycznego korpusu z pierwotną gotycko-renesansową kwadratową wieżą, górą przechodzącą w ośmiobok. Korpus ratusza dwupiętrowy, wzniesiony na rzucie prostokąta. Wewnątrz zachowane częściowo gotyckie piwnice sklepione kolebkowo.

 

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

 

Ratusz w Głogówku

Ratusze
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Głogówek , ul. Rynek 1 ( Powiat Prudnicki )

Późnorenesansowo-manierystyczny ratusz z elementami barokowymi i ośmioboczną wieżą nadbudowaną nad szczytem od północy. Wzniesiony w 1608 roku na zrębie gotyckiego ratusza z XIV wieku. Odnowiony w 1653 roku, ozdobiony w 1774 roku dekoracją malarską przez A. Sebastiniego oraz rzeźbiarską i sztukatorską przez J.J.Schuberta - mistrzów swej epoki. Po uszkodzeniu w 1945 roku odbudowany w latach 1955-1957.

 

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

 

Ratusz w Głubczycach

Ratusze
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Głubczyce , ul. Rynek 1 ( Powiat Głubczycki )

Ratusz wzmiankowany po raz pierwszy w 1383 roku, zbudowany na miejscu wcześniejszego domu kupieckiego, przebudowany w 1570 roku w stylu renesansowym z dodaniem wieży ozdobionej dekoracją sgraffitową. Zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany w 2008 roku.

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

 

Ratusz w Namysłowie

Ratusze
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Namysłów , ul. Rynek ( Powiat Namysłowski )

Ratusz zbudowany w końcu XIV wieku, rozbudowany późnorenesansowo w początkach XVII wieku, a następnie w wiekach późniejszych. Wielokrotnie odnawiany, gruntownie w 1839 r. Gotycko-renesansowy, wzniesiony na rzucie litery L, z kwadratową gotycką wieżą zwieńczoną galeryjką i późnorenesansowym, baniastym hełmem z 1625 roku. Elewacje zewnętrzne i wnętrza silnie przekształcone.

 

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

 

Ratusz w Opolu

Ratusze | Trasa Piastowska w Opolu
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Opole , ul. Rynek ( Powiat Opole )
 • Strona Internetowa www.opole.pl

Ratusz opolski to założenie o dwuskrzydłowym korpusie z podcieniami i czworoboczną wieżą w stylu florenckiego Palazzo Vecchio. Usytuowany na miejscu drewnianego domu kupieckiego z XIII wieku, przekształconego w murowany w połowie XIV wieku. Obecna forma nadana w wyniku przebudów w XIX i XX wieku. W połowie lat 90-tych poddany renowacji elewacji i wnętrza.

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

 

Ratusz w Paczkowie

Ratusze
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Paczków , ul. Rynek 1 ( Powiat Nyski )
 • Telefon: +48 77 43 16 791
 • E-mail: umig@paczkow.pl
 • Strona Internetowa www.paczkow.pl

Paczkowski ratusz powstał w połowie XVI wieku, jednak był wielokrotnie przebudowywany, dlatego oryginalny renesansowy charakter zachowała do dziś jedynie wieża ratuszowa, której budowę ukończono najprawdopodobniej w 1552 roku.

Jest ona jedną z najlepiej zachowanych wież renesansowych na Śląsku i stanowi znakomity punkt widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę całego miasta.

We wnętrzu wieży znajduje się zabytkowy mechanizm zegarowy wyprodukowany w 1858 roku przez Carla Weissa, uznanego zegarmistrza z Głogowa.

Obecny budynek ratusza pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku i zgodnie z tradycją jest siedzibą władzy samorządowej. Wewnątrz budynku znajduję się piękna, zabytkowa sala posiedzeń rady miejskiej.

 

Źródło: Urząd Miejski w Paczkowie

 

Strony: