Informacja Online

Janusz Stolarczyk

My status

Urszula Kiraga

My status

Nadchodzące wydarzenia

Przegląd obiektów - Atrakcje Turystyczne

Kategoria
Kategoryzacja (gwiazdki)
Powiat:
Gmina:
Miejscowość:
Nazwa zawiera:

Liczba znalezionych obiektów 365

Tryb kompaktowy
Strony:

Stanowisko geologiczne w Żyrowej

Galeria, wystawa | Inne | Inne
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Żyrowa , ul. Wojska Polskiego 14 ( Powiat Krapkowicki )

Stanowisko powstało przy budynku remizy OSP i prezentuje unikalne skały z okresu karbonu. Skały można obejrzeć, dotknąć oraz przeczytać o nich na tablicy umieszczonej na stanowisku. Inicjatorem i wykonawcą przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Nasze Dziedzictwo z Żyrowej.

Stanowisko geologiczne zostanie włączone jako kolejny przystanek ścieżki geologicznej funkcjonującej w ramach Geoparku Krajowego części Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny”.

Stanowisko paleontologiczne w Faustiance koło Rudnik

Parki
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Faustianka ( Powiat Oleski )

Jest jednym z najbardziej fascynujących  stanowisk paleontologicznych w regionie.  Magnesem przyciągającym naukowców
i amatorów skamieniałej fauny z całej Europy jest specyficzna budowa geologiczna tego obszaru. Ciemnoszare tłuste iły zawierają
liczne sferosyderyty czyli okruchy twardych skał z syderytu. Kompleks osadów ilastych ze sferosyderytami powstał ok. 170–180
milionów lat temu. Występują w nich bardzo licznie amonity o średnicy kilkudziesięciu centymetrów, belemnity oraz muszle małży
i ślimaków różnych rozmiarów, kształtów i barwy o wielkości nie przekraczającej jednak 5 cm. Stanowisko w Faustiance to jedno
z najważniejszych jurajskich stanowisk w kraju. Liczne skamieniałości bezkręgowców, m.in. amonity, małże, ramienionogi można również odnaleźć w kamieniołomach wapienia i margla w okolicach Opola i Strzelec Opolskich.

 

Źródło:  Atrakcje Turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

Staw hutniczy

Zbiorniki wodne | Parki

Zmodernizowany Staw Hutniczy na którym w ramach projektu utworzono wyspy i połączono malowniczymi mostkami.

Stobrawski Park Krajobrazowy

Parki
Ten obiekt posiada Wirtualne Zwiedzanie
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Ładza , ul. ul. Władysława Reymonta 3 ( Powiat Namysłowski )
 • Telefon: +48 77 469 35 50
 • Strona Internetowa www.spk.zopk.pl/

Obejmuje część doliny Odry oraz Borów Stobrawsko-Turawskich. Głównym bogactwem są lasy (78% obszaru). Wypełniają one malownicze doliny Odry i jej prawego dopływu – Stobrawy, oraz Brynicy, Budkowiczanki, Bogacicy, Żydówki. Prawie 40 gatunków chronionych roślin i tyle samo bardzo rzadkich decyduje o unikatowym charakterze kompleksu. Żyje tu ok. 170 gatunków ptaków lądowych i wodno-błotnych, w tym kilkanaście rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Obszar parku obfituje w stawy hodowlane i starorzecza. Większość stawów rybnych w okolicy Krogulnej, Pokoju czy Krzywej Góry była niegdyś typowymi zastoiskami wodnymi. Od kilku stuleci są one jednak zarybiane i obecnie kwitnie tu gospodarka rybacka. Oprócz karpi hoduje się szczupaki, sandacze, amury, a nawet węgorze. Zarybione akweny, szczególnie te śródleśne, położone z dala od szlaków komunikacyjnych i ludzkich siedzib, stanowią atrakcyjne łowiska dla rzadkich ptaków, np. baka, bączka, rybołowa, bielika, krwawo dzioba. Wszystkie rezerwaty Stobrawskiego parku Krajobrazowego znajdują się w jego zachodniej części. Są to rezerwaty leśne: Leśna Woda z fragmentami lasu mieszanego naturalnego pochodzenia, Śmiechowice z 200-letnimi modrzewiami europejskimi oraz Lubsza – najpiękniejszy i zarazem najbardziej dostępny, ze starymi okazami olbrzymich buków. Niektóre partie lasu to pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej, należącej do piastowskich książąt brzeskich. Występują tu rzadkie gatunki ptaków, takie jak siniak, dzięcioł zielono siwy i muchołówka biało szyja.

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

Szydłowiec Śląski

Zamek, pałac, dworek | Kościoły i klasztory | Parki | Fontanny, studnie, pomniki, figury

Szydłowiec Śląski - wieś, której historia sięga czasów średniowiecza, oddalona o 5 km od Niemodlina. Znajduje się tu stojąca przy drodze i wyróżniająca się pośród otoczenia budowla z czerwonej cegły, to pozostałość po neogotyckiej bramie wjazdowej prowadzącej na teren dawnej rodowej posiadłości Pücklerów – niegdyś panów tej ziemi. Tuż za tą bramą jeszcze do 1945 roku stał ich zamek, wybudowany w połowie XVI wieku, a przy nim park krajobrazowy z wkomponowaną wewnątrz rzeką Ścinawą. Zamek, przebudowany w połowie XIX wieku, zaliczany był do ładniejszych w okolicy, a jego uroki zachwalano swojego czasu w albumach i w turystycznych przewodnikach. Widoczne po obu stronach drogi fragmenty kamienno-ceglanych murów, to pozostałości po przyzamkowych ogrodach i folwarku. Obok dawnej posiadłości Pücklerów stoi budynek kościoła, otoczony surowym, kamiennym murem z furtą. Nad wejściem do kościoła kartusze z herbami Puckler i Odrowąż. Kościół ten został wybudowany z kamienia i cegły w 1617 roku, jako świątynia ewangelicka - w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła katolickiego. Ta niewielka, renesansowa budowla kryje w swym wnętrzu wiele cennych zbytków sztuki, pamiętających czasy jej założycieli - Hansa Pücklera i jego żony Heleny. Wewnątrz ołtarz, ambona, chrzcielnica - wszystko bogato dekorowane, opatrzone płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z biblii - w większości dzieła nyskich artystów pochodzące z okresu budowy świątyni. Na ścianach - pod renesansowym sklepieniem ozdobionym geometrycznymi wzorami - kamienne płyty nagrobne kolejnych Pücklerów i ośmioro zmarłych dzieci z tej rodziny - czterech chłopców i czterech dziewczynek. Po rekatolizacji kościół w Szydłowcu, mimo iż wcześniej był jedynie skromną drewnianą budowlą, został oddany katolikom. Obecnie odbywają się w nim regularne nabożeństwa. W Szydłowcu Śląskim podziwiac możemy leciwego dęba, nazywanego dębem Pücklera. Kiedyś miejsce to przynależne było do parku zamkowego, a niedaleko stąd, przy grobli stawu zwanego Wiejskim, biegła granica pomiędzy włościami Pücklerów i Praschmów. Stojący tu od około tysiąca lat dąb szypułkowy jest prawdziwym okazem, a jego obwód, mierzony na wysokości 1,3 m od podstawy, sięga prawie 9 m. Z dębem tym związany jest pewien stary, przekaz ludowy, mówiący o starciu dwóch rycerzy na polanie obok drzewa, w pojedynku o względy białogłowy. Być może w legendzie jest odrobina prawdy, ponieważ przy dębie leży głaz narzutowy, a na nim wyryta w 1867 roku inskrypcja w języku niemieckim: ”Tu padł rycerz Zygmund Stosch w pojedynku z rycerzem Wacławem Pücklerem Groditzkim na Szydłowcu w 1537”.

Wiatrak - ruiny

Zabytki techniki
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Gogolin ( Powiat krapkowicki )

Wiatrak typu holenderskiego z XIX w. Niestety pozostały już tylko ruiny.

Wiatrak Koźlak z XIX w.

Inne
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Popielów , ul. Wiatraki ( Powiat opolski )

Przynajmniej od początków XIX w. w zakresie mielenia zboża pracę młynów wspomagały wiatraki. Niemal w każdej wiosce było ich kilka. Budowie wiatraków sprzyjały stosunkowo niskie koszty inwestycji oraz wiatry wiejące od strony Odry.

Wiatrak w Łowkowicach

Kawiarnia | Restauracja | Zabytki techniki
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Łowkowice , ul. Wiatrakowa 14 ( Powiat krapkowicki )
 • Telefon: +48 77 420 36 32

Murowany wiatrak z 1868 roku z dachem krytym gontem. Wiatrak funkcjonował do do II wojny światowej. W latach 90-ych znalazł się inwestor, który przywrócił dawny wygląd zewnętrzny tego młyna. Został zaadaptowany na restaurację.

Wiejska Izba Regionalna Gminy Turawy

Kamienica | Muzeum/Skansen
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Ligota Turawska , ul. Główna 18 ( Powiat Opolski )
 • Telefon: +48 77 42 13 062 / +48 604 887 743

Wieża Bramy Dolnej

Obwarowania i fortyfikacje
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Prudnik ( Powiat Prudnicki )

XIV - wieczny obiekt, który zachował się do czasów współczesnych jest cennym zabytkiem architektury na terenie miasta. Kilka lat temu Wieża Bramy Dolnej została gruntownie odrestaurowana, co zauważone zostało nie tylko przez mieszkańców miasta oraz turystów, ale także instytucje związane z ochroną dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Prace remontowe wykonane na rzecz ochrony tego zabytku wyróżnione zostały przez Ministerstwo Kultury tytułem Zabytek Zadbany.

Wieża Bramy Górnej w Głuchołazach

Obwarowania i fortyfikacje
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Głuchołazy , ul. Basztowa ( Powiat Nyski )
 1. Wzmiankowana w 1418 r., ostatecznie zbudowana ok. 1600 r. na polecenie wójta Głuchołaz. Wyremontowana, bezpłatnie udostępniona jest dla zwiedzających. Widok jest imponujący, ponieważ oprócz Głuchołaz obejmuje Studzienną Górę, Przednią Kopę, Górę Poprzeczną, Biskupią oraz Srebrną Kopę.
 2. Godziny otwarcia wieży:

pn - pt: 9:00 - 16:30

sob: 10:00 - 13:00

Więcej informacji pod nr telefonu: +48 77 43 91 453 (Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach)

Wieża ciśnień w Skorogoszczy

Zabytki techniki
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Skorogoszcz , ul. Zamkowa 33 ( Powiat Brzeski )
 • Strona Internetowa www.skorogoszcz.pl

Wodociągową wieżę ciśnień w Skorogoszczy oraz funkcjonalnie ze sobą powiązaną przepompownię wybudowano ok. 1910 roku. Jednak do dnia dzisiejszego nie udało mi się dotrzeć do jakiejkolwiek dokumentacji dot. tej budowli, min. ustalić architekta, budowniczych, projektu, fotografii itp. Budynki te wzniesiono dla potrzeb rozbudowywanej w owym czasie gorzelni i płatkarni. Całość należała do majątku rodziny von Kerssenbrock, córki Schaffgotschów z Kopic. Wieża ciśnień i budynek pompowni wzniesiono na działce przyległej do ogrodu otaczającego ich letnią rezydencję. W 1925 roku cały hrabiowski majątek w Skorogoszczy miał już własny wodociąg. Wodę czerpano z trzech studni głębinowych i transportowano rurociągiem do studni zbiorczej obok pompowni. Po wstępnej filtracji woda rurami trafiała do zbiornika znajdującego na najwyższej kondygnacji wieży ciśnień.

W 1976 roku budynek wieży wyłączono z eksploatacji i od tego czasu obiekt niszczał.

Zamysł ratowania folwarcznej wieży ciśnień zrodził się w 1997 roku. Wtedy to z powodu braku zainteresowania się tym obiektem instytucji państwowych i samorządowych Pan Dariusz Zięba wraz z małżonką postanowili zakupić ten obiekt. Przeprowadzono prace dokumentacyjne i ustalono, że wieża wraz z funkcjonalnie powiązaną pompownią stanowi cenny przykład osiągnięć technicznych ówczesnych właścicieli dóbr ziemskich. W celu lepszego zrozumienia potrzeby restauracji zabytku prowadzone są z dziećmi i młodzieżą, pogadanki i wycieczki na wieże. Wieża ciśnień w Skorogoszczy, przy ul. Zamkowej 33 ma pełnić funkcję wieży widokowej i ekspozycji muzealnej, ilustrującej historię Skorogoszczy i okolicy.

Wieża Piastowska

Zamek, pałac, dworek | Trasa Piastowska w Opolu
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Opole , ul. Piastowska 14 ( Powiat Opole )
 • Telefon: +48 77 45 24 224

Wieża Piastowska - symbol Opola - usytuowana na wyspie Pasiece w części zwanej Ostrówkiem, w miejscu wczesnośredniowiecznej osady. Jedyna pozostałość dawnego zamku książęcego z początku XIII wieku, zburzonego w latach 1928-1930. Cylindryczny 35-metrowy masywny, murowany, gotycki donżon z końca XIII wieku. Pomieszczenie przyziemia sklepione kolebkowo, schody częściowo w grubości murów. W zwieńczeniu przekształconym w 1934 roku wysmukła iglica z 1962 roku ze współczesnym wiatrowskazem w formie orła piastowskiego, wykonanym przez opolskiego artystę Mariana Nowaka.

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

 

Wieża aktualnie jest w remoncie

 

 

 

Wieża Ratuszowa w Strzecach Opolskich

Ratusze | Inne
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Strzelce Opolskie , ul. Rynek Ratusz ( Powiat Strzelecki )

Wieża czynna jest w dniach:
> piątki godz. 15.00 - 19.00
> soboty w godz. 10.00 - 19.00
> niedziele w godz. 10.00 - 19.00

Wejście jest bezpłatne.

Wieża widokowa kościoła ewangelickiego pw. Zbawiciela z XIV w. w Kluczborku

Kościoły i klasztory
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Kluczbork , ul. Bolesława Chrobrego 23 ( Powiat Kluczborski )

czynna: maj-wrzesień środa, piątek, sobota 15:00 - 17:00)

Wieża widokowa na Koziej Górze

Zabytki techniki | Inne
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Prudnik , ul. Poniatowskiego ( Powiat prudnicki )

Wieża widokowa na Koziej Górze

Drewniana wieża znajduje się na wierzchołku Koziej Góry (317 m n.p.m.), przy Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku – Lesie (miejsce internowania Kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1954 – 55).

Z zadaszonego tarasu widokowego roztaczają się widoki na Prudnik i okolice. Przy dobrej pogodzie widoczna jest Góra Św. Anny. Pod wieżą znajdują się stoliki z ławkami oraz na samym szczycie wzgórza mapa ze schematem szlaków turystycznych.

Wieża została zbudowana w 2009 r. na dawnym poligonie wojskowym, dzięki Gminie Prudnik i dotacjom unijnym.

 

Informacje praktyczne:

 

Obiekt całoroczny. Wejście bezpłatne.

Wysokość: 15 m

Wybudowana: 2009r.

Wieża widokowa w Wieszczynie

Inne
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Wieszczyna ( Powiat prudnicki )

Wieża widokowa w Wieszczynie

Drewniana wieża znajduje się w centralnej części niewielkiej miejscowości turystycznej – Wieszczyna, przy schronisku młodzieżowym. Z zadaszonego tarasu widokowego roztacza się piękny widok na masyw Biskupiej Kopy i na pobliską okolicę.

Wieża została zbudowana w 2009 r. dzięki Gminie Prudnik i dotacjom unijnym.

 

Informacje praktyczne:

Obiekt całoroczny. Wejście bezpłatne.

Wysokość: 15 m

Wybudowana: 2009 r.

Wieża Woka - Prudnik

Obwarowania i fortyfikacje
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Prudnik , ul. Plac Zamkowy ( Powiat Prudnicki )

Wieża Woka - pozostałość po XIII wiecznym zamku jest najstarszym zabytkiem Prudnika i jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Zabytek wybudowany przed 1262 r. za sprawą czeskiego możnowładcy i marszałka dworu Woka z Rosenberga nosi nazwę nawiązującą do swojego założyciela. W przeszłości ta cylindryczna budowla w czasie zagrożenia zamku pełniła funkcję miejsca ostatecznej obronny, a grube ściany i wejście do wnętrza wieży na wysokości 12,5 m czyniły z niej twierdzę nie do zdobycia. W 1806 pożar strawił zamek oszczędzając jedynie kamienną wieżę obronną, która w krótkim czasie stała się jedynym widocznym śladem po warownej budowli.

 

Wieża została wyremontowana i przystosowana do celów turystycznych w 2009 r. dzięki Gminie Prudnik stając się doskonałym punktem widokowym.

Informacje praktyczne:
Obiekt czynny w okresie od 1 maja do 1 listopada w dniach: piątek, sobota, niedziela od 10.00 – 16.00. W inne dni tygodnia oraz w okresie zimowym wieża czynna po wcześniejszym kontakcie z Muzeum Ziemi Prudnickiej
Cena biletu: 3 zł – cały, 2 zł – ulgowy. Dla grup zorganizowanych możliwość nabycia biletów grupowych.
Wysokość: 41m
Wybudowana: XIII w. Udostępniona jako punkt widokowy – 2009r.
Kontakt: Muzeum Ziemi Prudnickiej
Tel: 77 406 80 60
Email: muzeum.prudnik@neostrada.pl

www.muzeum.prudnik.eu

Dojazd/dojście: Wieża Woka znajduje się w centrum Prudnika, przy Pl. Zamkowym, ok. 200m od rynku.

Wieża Wrocławska w Nysie

Obwarowania i fortyfikacje
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Nysa , ul. Wrocławska ( Powiat Nyski )

33-metrowa gotycka budowla obronna, jedna z kilku zachowanych części średniowiecznych obwarowań miejskich.

Wieża Zamku Górnego w Opolu

Obwarowania i fortyfikacje | Trasa Piastowska w Opolu
 • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
 • Adres: Opole , ul. Osmańczyka ( Powiat Opole )

Zamek Górny w Opolu – jeden z dwóch opolskich zamków. Rozebrany w 1669 roku. Jedyną pozostałością po nim jest wieża zbudowana w końcu XIV wieku. Obecnie stanowi część budynku Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Osmańczyka.
Istnieją dwa poglądy na temat powstania zamku. Jeden, który głosi, że wybudowano go przed XIII wiekiem jako drewniany dwór kasztelana. Drugi głosi, że Zamek Górny został wybudowany dopiero w XIV wieku przez Władysława Opolczyka. W XVI wieku został przeznaczony na więzienie. W XVII wieku kaplica Zamku Górnego została podarowana protestantom przez księcia Siedmiogrodu Gábora Bethlena w czasie jego panowania na Górnym Śląsku w latach 1622-1624. W 1669 roku, w czasie panowania Habsburgów, teren zamkowy został przekazany jezuitom. Ze względu na fatalny stan zakonnicy zburzyli ruinę, pozostawiając tylko jedną basztę. W 1844 r. podwyższono ją o czwartą kondygnację i zwieńczono neogotyckim krenelażem. W końcu XIX wieku do wieży dobudowano gimnazjum, a w latach 1936-1937 jeszcze jedno skrzydło. W wieży zachował się zamurowany ostrołukowych portal oraz blendy, będące przypuszczalnie pozostałością po bramie wjazdowej. Z boku wieży znajduje się krótki odcinek gotyckiego muru obronnego.

 

Źródło: www.opole.pl

Strony: