Informacja Online

Janusz Stolarczyk

My status

Urszula Kiraga

My status

Nadchodzące wydarzenia

Przegląd obiektów - Atrakcje Turystyczne

Kategoria
Kategoryzacja (gwiazdki)
Powiat:
Gmina:
Miejscowość:
Nazwa zawiera:

Liczba znalezionych obiektów 365

Tryb kompaktowy
Strony:

Zamek w Rogowie Opolskim

Zamek, pałac, dworek | Zamek, pałac, dworek

Zamek zbudowany w początkach XVII wieku na zrębie pierwotnego zamku obronnego z XIV w. Malowniczo położony na skarpie dawnego koryta Odry, w otoczeniu parku, ze śladami umocnień obronnych. Renesansowo-klasycystyczny , częściowo zrekonstruowany, z pozostałościami wcześniejszej budowli. Obecnie siedziba oddziału zabytkowych zbiorów Biblioteki Publicznej w Opolu (rękopisy, starodruki, mapy, grafiki).

 

Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

 

 

Zespół dworski w Starym Bugaju

Zamek, pałac, dworek
  • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
  • Adres: Stary Bugaj ( Powiat Oleski )

Zespół Edukacyjno-Przyrodniczy "Malepartus" - Zawadzkie-Kąty

Zamek, pałac, dworek | Muzeum/Skansen | Parki

Jednym z ciekawszych zabytków jest zameczek myśliwski, pochodzący z 1856 roku.
Na mapie miejscowości z dnia 31 maja 1827 na terenie obecnych leśnictw obrębu Zawadzkie - Dębie, Rytwiny, Wyrki, Wierchlesie, Łaziska i częściowo Jaźwin, zaznaczono rejon pod nazwą "Tiergarten" (Zwierzyniec leśny), który powstał w latach 60. XIX wieku. Założony został przez właściciela ziemskiego hrabiego Andrzeja Renarda. Rezerwat ten, o powierzchni 4850 ha, powstał ze względu na bardzo niekorzystne warunki naturalne dla hodowli zwierzyny płowej i czarnej. Hodowano tutaj jelenie sika, a po jego całkowitej redukcji sprowadzono jelenia karpackiego z Węgier. W późniejszym czasie sprowadzono daniele, a przed II wojną światową muflony. W 1856 roku na terenie rezerwatu w kolonii Kąty (Kunten) hrabia Andrzej Renard wybudował zamek myśliwski, który na mapie leśnej z 1909 roku posiadał nazwę "Jagdschloss Malepartus". W zamku tym do 1880 roku znajdowała się siedziba Nadleśnictwa.
W 1880 roku hrabia oddał do użytku następny zamek pod nazwą "Eichhorst", który po dzień dzisiejszy jest siedzibą Nadleśnictwa Zawadzkie. Kolejnym właścicielem w 1910 roku był hrabia Franz Hubert von Thiele - Winckler, właściciel zamków w Pszczynie i Mosznej. Najprawdopodobniej to hrabia Thiele-Winckler przebudował go w stylu podobnym do zamku w Mosznej.

Obecnie na tym terenie znajduje się Zespół Edukacyjno-Przyrodniczy prowadzony przez Nadleśnictwo Zawadzkie. Znajdują się tu m.in.: ścieżka przyrodnicza, starodrzew rododendronów, kładka pieszo-rowerowa nad Mała Panwią, zadaszenie turystyczne na wysepce.  

Zespół Parkowo-Pałacowy w Szymiszowie

Zamek, pałac, dworek | Parki
  • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
  • Adres: Szymiszów ( Powiat Strzelecki )

W otoczeniu przepięknego barokowego pałacu (ostatni raz przebudowywany po zniszczeniach w trakcie III Powstania Śląskiego w 1921 r.) znajduje sie urokliwy i ciekawy pod względem krajobrazowym zabytkowy park, który otoczony jest murem z dwiema bramami. Brama od strony południowej jest związana z legendą, według której nie można było zmusić żadnego konia na przejazd przez tę bramę. Dlatego też, mimo że południowa brama jest bramą główną, wszyscy goście Szymiszowskich magnatów wjeżdżali od strony północnej. Po dziś dzień starsi Szymiszowianie nazywają bramę od strony południowej "czarnymi wrotami".

W pałacu obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej.

Zjeżdzalnia grawitacyjna / tor saneczkowy

Inne | Inne
  • Kategoryzacja (gwiazdki): brak
  • Adres: Góra Świętej Anny , ul. Planetorza 2 ( Powiat strzelecki )
  • Telefon: +48 789 255 639
  • Strona Internetowa www.zjezdzalniagrawitacyjna.pl/

Zjeżdżalnia Grawitacyjna Alpin Coaster o długości pętli 600 metrów. Konstrukcja zjeżdżalni gwarantuje bezpieczną zabawe dla całej rodziny. Oświetlony cały tor, przeznaczony do jazdy wieczornej.
Dla grup zorganizowanych tor otwierany na życzenie, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Strony: