Przegląd obiektów - Atrakcje Turystyczne
Liczba znalezionych obiektów 365





Canal-Trans - rejsy po Odrze

- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Kędzierzyn-Koźle , ul. Wyspa ( Powiat kędzierzyńsko-kozielski )
- Telefon: +48 77 481 50 27 / +48 500 201 389
- E-mail: k.m.t.banasik@wp.pl
- Strona Internetowa www.rejsykozle.pl
FIRMA CANAL - TRANS ZAPRASZA NA ATRAKCYJNE REJSY WYCIECZKOWE PO ODRZE, KANALE GLIWICKIM I KĘDZIERZYŃSKIM
Miło nam będzie gościć Państwa na pokładzie naszego statku, który zabierze Was w rejs po jednej z proponowanych
przez nas tras. Warto zobaczyć miejsca, które z lądu bywają trudno dostępne i mniej znane i przekonać się,
że powiedzenie iż "świat widziany od strony rzeki wygląda inaczej" jest w istocie prawdziwe.
Załoga statku oraz prezentowane, za pomocą sprzętu audiowizualnego, programy, pozwolą zainteresowanym
poznać historię, spotykanych na trasie, miejsc i obiektów.
*****
OFERUJEMY
- Pełną organizację wycieczek
- Organizację imprez okolicznościowych dla osób indywidualnych i firm wraz z kateringiem
(np. imieniny, urodziny, rocznice ważnych wydarzeń, spotkania integracyjne itp)
- Rejsy rekreacyjne dla nowożeńców
- Organizację atrakcyjnych wycieczek statkiem dla młodzieży szkolnej
- Plenery fotograficzne
W celu uzyskania wszelkich dodatkowych informacji, rezerwacji terminu rejsu, uzgodnienia trasy rejsu
prosimy o kontakt telefoniczny:
tel. stacjonarny - 77 481 50 27
tel. kom. - 500 201 389
lub e-mail - k.m.t.banasik@wp.pl









Gospodarstwo Agroturystyczne AGRORELAKS - Renata i Konrad Dendera

- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Brynica , ul. Leśna 12 ( Powiat Opolski )
- Telefon: +48 77 4215648
- E-mail: noclegi@agrorelaks.com.pl
- Strona Internetowa www.agrorelaks.com.pl
Gospodarstwo Agroturystyczne "Agrorelaks" jest położone w Brynicy wśród łąk i lasów na granicy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Posiada 20 miejsc noclegowych w 8 pokojach z własnymi łazienkami. Oferuje gościom oprócz bliskości lasu możliwość aktywnego wypoczynku dzięki temu, że specjalizuje się w hodowli koni rasy śląskiej. Miła rodzinna atmosfera panująca w ośrodku dzięki Państwu Renacie i Konradowi pozwoli każdemu na sympatyczny i przyjemny pobyt, tak aby skutecznie odpocząć od codziennych trosk. "AGRORELAKS" to "Najlepsze Gospodarstwo Rolne z Agroturystyką 2010" na opolszczyźnie oraz "Najpiękniejsza Zagroda Opolska 2010". Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Agrorelaksu i Brynicy, która dzierży tytuł Najpiękniejszej Wsi Opolskiej 2009.



Gospodarstwo Gościnne Pałac Heymanna

- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Ścibórz , ul. Ścibórz 39 ( Powiat Nyski )
- Telefon: 0 696 016 847
- E-mail: sciborz39@wp.pl
- Strona Internetowa www.heymann.pl
Noclegi w oficynie pałacowej – dawnym budynku służby. 16 miejsc noclegowych, w tym 2 pokoje 2-osobowe,
1 pokój 3-osobowy, 2 pokoje 3-4 – osobowe. Pokoje wyposażone w TV, stałe łącze internetowe. Standardowa cena pokoju 2-osobowego 50 PLN. Do dyspozycji gości plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki, badmintona, miejsce na ognisko i grilla, namiot ogrodowy z ławami. Możliwość wyżywienia. Parking na noc zamykany.
GG - 4156886
skype: kontinex





Hotel Pałac Lucja w Zakrzowie

-
Kategoryzacja (gwiazdki):
- Adres: Zakrzów , ul. Stawowa 9 ( Powiat krapkowicki )
- Telefon: +48 77 439 84 73
- E-mail: info.recepcja@palaclucja.pl
- Strona Internetowa www.palaclucja.pl
Ruiny
Ruiny zamku w Zakrzowie pochodzące z XIV wieku leżą u podnóża Góry Św. Anny, w gminie Gogolin.Wśród soczystej zieleni drzew i krzewów pozostałości zamku prezentują się niezwykle uroczo .
Okres świetności
W czasach świetności zamek był twierdzą Templariuszy, którzy kontrolowali drogę satynową i solną prowadzącą przez Polskę. Już za tamtych czasów zamek był centrum politycznym Europy. Legendy głoszą o wojnach krzyżowych, wielkich wyprawach i porwaniach księżniczek. Do dziś istnieje legenda białej damy, której dusza wciąż jest uwięziona w zamku.
Czasy współczesne
Majątek zmieniał właścicieli nieskończenie wiele razy, przechodził w ręce szlachty i baronów. Do 1945 roku obiekt znajdował się w rękach rodziny Madelung, która prowadziła gospodarstwo rolne i miała udziały w przemyśle wapienniczym. Aż do roku 1989 obiekt był właśnością państwa.
Przeprowadzka do Zakrzowa
"Odwiedzając kraj moich przodków zachwyciłem się pięknem Zakrzowa, ciepłem, gościnnością i serdecznością mieszkańców Śląska. Moim największym pragnieniem było zamieszkanie na tak pięknej ziemi. Do realizacji marzenia zaangażowałem wszystkie siły i środki. Wiązało się to ze zmianą miejsca zamieszkania. 15.04.1996 roku z całą rodziną przybyliśmy do obcego nam kraju, gdzie czekały na nas nowe wrażenia, kultura i tradycja. 15 lat ciężkiej pracy przyniosło oczekiwane efekty. Zdobyłem zaufanie mieszkańców Zakrzowa , którzy wybrali mnie na stanowisko sołtysa. Nasze długotrwałe plany stały się rzeczywistością." - mówi Siegmunt Dransfeld,właściciel Pałacu Lucja. Rodzina Dransfeld pochodzi z Paderborn, Nordrhein - Westfalen, przebudowała stary budynek z roku 1848 na Pałac Lucja.
Hotel
"Nasze plany od początku zakładały przebudowę domu na pałac hotelowy. Poprzez trud włożony w przebudowę zabytku oraz za pomocą środków z Unii Europejskiej nasze marzenie zostało zrealizowane. Nasz hotel ma być centralnym miejscem kreatywnego myślenia i pozytywnej energii, służyć ma integracji polsko- niemieckiej , ponieważ w Europie potrzebujemy wzajemnego wsparcia i porozumienia.”- wyjaśnia pan Dransfeld.
Życzymy wszystkim naszym gościom wspaniałego wypoczynku w hotelu Pałac Lucja oraz niezapomnianych wrażeń z pobytu w tak uroczym miejscu.
Rodzina Dransfeld.
Wasz zespół hotelowy
Pałac Lucja w Zakrzowie to luksusowy 3-gwiazdkowy kompleks położony kilka minut drogi od malowniczej krainy Góry Św. Anny. To idealne miejsce na relaks dla osób ceniących spokój, komfort i wysoką jakość obsługi.
Pałac Lucja, położony jest w Zakrzowie niedaleko miejscowości Gogolin. Ulokowany jest w malowniczej okolicy, w pięknym parku nad wiejskim stawem, który swym urokiem zachęca do spacerów. Dodatkową atrakcją są ruiny XIV wiecznego zamku.
Obiekt znajduje się w poniemieckiej rezydencji z 1845 roku, która została wyremontowana na potrzeby hotelu i restauracji z zachowaniem pierwotnego stylu.
Nasz obiekt posiada 25 komfortowo urządzonych pokojów. Zapraszamy do stylizowanej restauracji, gdzie poczujecie Państwo atmosferę XIV-wiecznego, uroczego zamku. Specjalnością restauracji jest polska, śląska i niemiecka kuchnia. Dysponujemy nowoczesnym barem VIP wyłącznie dla gości hotelowych połączonym z tarasem widokowym. Obok znajduje się sala konferencyjna, w której możliwe jest organizowanie szkoleń, seminariów, konferencji, spotkań biznesowych oraz imprez rodzinnych i okolicznościowych.









JuraPark Krasiejów

- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Krasiejów , ul. 1 Maja ( Powiat Opolski )
- Telefon: +48 77 465 14 67
- E-mail: rezerwacja.krasiejow@jurapark.pl
- Strona Internetowa www.juraparkkrasiejow.pl
Odkryj świat sprzed milionów lat!
JuraPark Krasiejów to wyjątkowe miejsce, które dzięki profesjonalnie przygotowanej scenerii w realistyczny sposób odtwarza zaginiony świat prehistorycznych stworzeń. Ponad 100 niepowtarzalnych figur naturalnej wielkości, unikalna jurajska sceneria, największe w Europie pokłady kości triasowych gadów i płazów, rekonstrukcja triasowego jeziorzyska i fauny krasiejowskiej, plac zabaw, park rozrywki i restauracja – to wszystko będzie dostępne dla turystów już od czerwca 2010 roku. Tylko tu zobaczysz największego znanego naukowcom dinozaura – amficeliasa, który mierzy blisko 60 m długości.



Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Opole , ul. Wrocławska 174 ( Powiat Opole )
- Telefon: +48 77 47 43 021
- E-mail: sekretariat@muzeumwsiopolskiej.pl
- Strona Internetowa www.muzeumwsiopolskiej.pl
Chroni i popularyzuje kulturę ludową Opolszczyzny, zwłaszcza architekturę wiejską. Na obszarze 10 ha zgrupowano 60 obiektów z XVII-XIX w. m.in.: chałupy, stodoły, spichlerze, kościół, młyn wodny, kuźnię, szkołę, wiatraki. Budynki wyposażono w autentyczne meble, sprzęty i narzędzia, dzięki czemu ekspozycja przybliża w całości obraz dawnej wsi śląskiej.
Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

Opolski Ogród Zoologiczny

- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Opole , ul. Spacerowa 10 ( Powiat Opole )
- Telefon: +48 77 45 64 267
- E-mail: zoo@zoo.opole.pl
- Strona Internetowa www.zoo.opole.pl
Ogród zoologiczny w Opolu to zielona oaza spokoju i relaksu, leżąca w centrum miasta wśród starodrzewu Wyspy Bolko. Powstał jako mały zwierzyniec w 1930 r., w 1937 r. został wykupiony przez miasto i wzbogacony o nowe gatunki zwierząt. Dwukrotnie odradzał się ze zniszczeń: powojennych – w 1953 r. i po powodzi tysiąclecia, jaka nawiedziła region i miasto Opole w 1997r. Wówczas nie tylko nastąpiła odbudowa ZOO, ale też kilkakrotne powiększenie jego obszaru oraz ilości zwierząt, które eksponowane są w otoczeniu pięknej przyrody, z wielką dbałością o względy zoohigieniczne, botaniczne i edukacyjne.
Opolskie ZOO zajmuje powierzchnię 20 ha, hoduje ponad 1000 zwierząt, reprezentujących około 130 gatunków, w tym jedyne
w Polsce goryle nizinne i uchatki kalifornijskie. Do największych sukcesów hodowlanych placówki należy rozmnażanie niektórych
gatunków m.in. oryksów szablorogich, hipopotamów karłowatych, kapibar, serwali, kangurów, lemurów.
Źródło: Atrakcje Turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska





Pałac Pawłowice

- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Pawłowice , ul. Pawłowice 58 ( Powiat Oleski )
- Telefon: +48 34 34 11 466
- E-mail: info@palacpawlowice.pl
- Strona Internetowa www.palacpawlowice.pl
1. Historia Pałacu
Jak głoszą różne źródła Pałac w Pawłowicach został zbudowany w 1864 roku przez Wilhelm'a von Pannwitz, który przybył do Pawłowic w 1863 roku. Wilhelm von Pannwitz był Dostojnikiem Królewskim natomiast Pałac był jedną z inwestycji majątkowych. Jednak ze względu na problemy finansowe stracił go na rzecz Zarządu Okręgu Górnego Śląska.
W latach 70. XIX wieku dzierżawcą Pałacu i majątku został Rittmeisen Mayer, któremu Pawłowice dużo zawdzięczają. To z jego inicjatywy wokół Pałacu powstał piękny ogród.
W okresie jego pobytu w Pałacu działy się dziwne historie. Mieszkańcom wsi opowiadał o nich Stróż Pałacu. Mówił on, że raz w roku przyjeżdżała nocą do Pałacu Czarna Bryczka, w której to niby był diabeł. Opowiadał też, że jeden pokój wymalowany był na czerwono. Pan Mayer co roku podejmował nową inwestycję i ludzie uwierzyli w opowiadania stróża. Z rozpowszechnianych przez niego dziwnych historii powstała, bowiem legenda, że pan Mayer ma konszachty z diabłem. Po rządach pana Mayera pod koniec XIX wieku nastał kolejny dzierżawca pan Hauck z Oleśnicy, u którego administratorem był pan Pasewald.
Kiedy do Pawłowic przybyli uczestnicy Powstań Śląskich ówczesnego pana osadzono w więzieniu, które znajdowało się w pobliskim mieście, Praszce. Była to już Polska, bo trzeba wiedzieć, że Pawłowice kiedyś należały do Niemiec. Powstańcy zamieszkali w pałacu, ale długo się nim nie cieszyli, ponieważ z odwetem przyszli Niemcy, których popierała większość ówczesnych mieszkańców Pawłowic.
W 1928 roku majątek Pawłowicki podzielono i przekazano osadnikom, którzy przybyli tu z okręgów Warburga i Westfalii. Pałac stał się wówczas ich domem i to oni go rozbudowali.
W czasie wojny znajdował się tutaj obóz pracy dla kobiet. Natomiast w latach 40. XX wieku w pałacu było przedszkole. W 1952 roku w pałacu osadzono szkołę podstawową. W pałacu w latach 60. XX wieku powstała dwuletnia zasadnicza szkoła rolnicza i przysposobienia rolniczego następnie szkoła średnia z internatem. Kształcono w niej przyszłych rolników, ogrodników, technologów żywienia oraz zootechników. Szkołę w roku 2002 ze względów ekonomicznych zlikwidowano. Pałac opustoszał.
Obecnie właścicielami Pałacu w Pawłowicach są państwo Godyla. Mieszkańcy są zadowoleni, że budowla o tak długiej historii nie stanie się ruiną. Nowy inwestor przekształcił Pałac w Hotel z Restauracją oraz SPA . / zdjęcie nr.1 i 2/
2. Zasoby Pałacu
Obecnie w Pałacu znajduje się 31 pokoi 2,3,4 i 5 osobowych oraz 6 apartamentów w których łącznie może zamieszkać 105 osób. W tych zasobach znajdują się dwa apartamenty pozbawione barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Każdy pokój wyposażony jest w pełny węzeł sanitarny, telewizor, bezprzewodową sieć internetową Wi-Fi. / zdjęcie nr. 3/ Na parterze Pałacu znajduje się sala balowa na 120 osób,/ zdjęcie nr. 4/ sala konferencyjna dla 50 osób/ zdjęcie nr. 5/ oraz sala bilardowa / zdjęcie nr.6/. Wszystkie sale są klimatyzowane, wyposażone w rzutniki do prowadzenia prezentacji multimedialnych, ekrany, nagłośnienie. W Sali konferencyjnej jest możliwość zainstalowania mikrofonów biurkowych.
Najniższa kondygnacja Pałacu to stylowa winiarnia /zdjęcie_nr.8/, izba regionalna z piecem do wypieku chleba z XIX wieku / zdjęcie nr.9/ oraz strefa SPA. W skład strefy SPA wchodzą:
- sauna fińska,
- sauna infrared,
- solarium,
- grota solna,
- dwie wanny jacuzzi,
- sala fittnes z mini siłownią oraz dwoma rowerami stacjonarnymi,
- basen o wymiarach 7 x 4 x 1,4 metra./ zdjęcie_nr.7/
W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu / 30m/ znajduje się nowoczesna restauracja z klimatyzowaną sala dla 140 osób serwująca smaczne i wyszukane posiłki./ zdjęcie nr.10/
Obok Pałacu znajduje się również wiata do organizacji imprez plenerowych / grill, ognisko itp. oraz trawiasty plac na którym można aktywnie wypoczywać.
Źródło: Pałac w Pawłowicach





Polsko-czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa Gród / Gród w Byczynie

- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Biskupice , ul. Biskupice 58 ( Powiat Kluczborski )
- Telefon: +48 602 613 386
- Telefon: 0 602 613 386
- E-mail: andrzej.kosciuk@wp.pl
- Strona Internetowa www.grod.pl.tl
Inwestycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG III A POLSKA-CZECHY. Gród położony jest nad zbiornikiem retencyjnym. Przeznaczony jest na organizację turniejów, festynów, szkoleń rycerskich. W obiekcie można skorzystać z noclegów w komnatach 2-6-os., stylizowanych na średniowieczne (30 PLN). Pokoje znajdują się w czterech segmentach. Każdy segment składa się z 4 pokoi i wspólnej łazienki.




Zamek w Mosznej

- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Moszna , ul. Zamkowa 1 ( Powiat Krapkowicki )
- Telefon: +48 77 46 68 418
- E-mail: ctn@moszna-zamek.pl
- Strona Internetowa www.moszna-zamek.pl
Zespół pałacowo-parkowy, jest jedną z najmłodszych budowli rezydencjonalnych na Śląsku, architektoniczny kolos (63 tys. m³ kubatury, 7 tys. m² powierzchni, 360 pomieszczeń, 99 wieżyczek. Ta eklektyczna budowla o cechach neogotyckich i neorenesansowych to dawna siedziba niemieckiego rodu Tiele-Wincklerów, dziś jest siedzibą Centrum Terapii Nerwic. Oprócz tego na miejscu znajduje się część noclegowa, oferująca noclegi w pokojach 2-osobowych oraz apartamentach (ceny od 200 do 400 PLN).
Ogromne tereny parkowe zachęcają do spacerów wśród ponad 500-letniego drzewostanu, azali i rododendronów, urokliwych stawów. Obok pałacu stadnina koni – wypoczynek w siodle, przejażdżki, nauka jazdy, wycieczki bryczką. Tutaj w przepięknych zamkowych wnętrzach organizowane są szkolenia , spotkania i konferencje.
Zdjęcia wykonał: Teodor Wilk


Zamek w Otmuchowie

- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Otmuchów , ul. Zamkowa 4 ( Powiat Nyski )
- Telefon: +48 77 43 15 148
- E-mail: recepcja@zamek.otmuchow.pl
- Strona Internetowa www.zamek.otmuchow.pl
Gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na wzgórzu, słynie z rzadkich, kamiennych schodów (tzw. końskich). Na dziedzińcu można podziwiać średniowieczną studnię. Zamek został przekształcony w obiekt noclegowy i oferuje 81 miejsc noclegowych w apartamentach i pokojach 1,2,3 i 4 osobowych. Pokoje wyposażone w toalety, natryski, TV (telewizja kablowa) oraz telefon. Ceny pokoi od 60 PLN do 200 PLN. Na miejscu restauracja na 70 osób oraz dwie sale konferencyjne na 35 i 120 osób.



"Hetman Roma Byczyna" Przedsiębiorstwo Agroturystyczne
- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Byczyna , ul. Proślice 58 ( Powiat Kluczborski )
- Telefon: +48 4135582; +48 501388798; +48 606 394 451
- E-mail: info@hrbyczyna.pl
- Strona Internetowa http://www.hrbyczyna.pl
Dysponuje 20 miejscami noclegowymi. W apartamentach można przy kominku i w przytulnym wystroju wnętrz spędzić czas wraz z rodziną. Będzie można spróbować konkurencji rycerskich m.in. postrzelać z łuku.
Do dyspozycji 2,5 h parku, gdzie można aktywnie wypocząć oraz nauczyć dzieci jazdy konnej pod okiem instruktora. Dodatkowo podczas pobytu zapewniamy typową staropolską kuchnie z lokalnymi specjałami.
W ofercie znajdują sie także: organizowanie szkoleń, konferencji, sympozjów, warsztatów oraz organizowanie wesel i przyjęć towarzyskich.
Pałac Hetman Roma położony jest niedaleko Byczyny, między Polanowicami a Jakubowicami we wsi Proślice. Został wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku przez Ernsta Grafa von Strachwitz (1763-1808). Do 2003 r. w pałacu mieściła się szkoła podstawowa.
Obecnie Pałac w Proślicach jest wyremontowanym malowniczym późnobarokowym pałacem dworskim.



ArtStudio ZeNori w byłym ewangelickim kościele
- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Rozwadza ( Powiat Krapkowicki )
Budynek został wiernie odbudowany. To zasługa Jolanty i Norberta Siekierków z Rozwadzy oraz Elżbiety i Zenona Maślony z Kędzierzyna - Koźla. Studio, które mieści się w zabytkowym budynku nazwali ArtStudio ZeNori (od imion Zenon i Norbert).
26 czerwca odbyło się jego uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku. W środku stoją stoły i krzesła, kanapa, kominek oraz fortepian. Jest też sprzęt audiowizualny - ekran i rzutnik, zaplecze kuchenne oraz mała część mieszkalna.
A wszystko to w stylowym, ascetycznym wnętrzu dawnej świątyni, otoczonej małym parkiem. Takie miejsce może być wykorzystywane na wiele sposobów. - Kilka zdążyliśmy już wypróbować, jeszcze w marcu zorganizowaliśmy tu koncert chopinowski, a w dniu otwarcia - występ chóru z gimnazjum i recital Katarzyny Pluty z zespołem Altra Volta - wymienia Norbert Siekierka pomysłodawca i główny reżyser przedsięwzięcia.
- Chcemy tu robić warsztaty artystyczne, wernisaże, spotkania z ciekawymi ludźmi, jest już osoba zainteresowana, by wynająć studio na warsztaty filmowe z Filipem Bajonem dla studentów. Można będzie robić szkolenia, bankiety, miałem nawet zapytanie o przyjęcie komunijne - kontynuuje.
Właściciele planują założyć stowarzyszenie i jemu powierzyć obiekt. ArtStudio nie jest nastawione na działalność komercyjną. Jak mówią jego twórcy, nie myśleli, żeby się na nim dorobić - "wystarczy, by zarobiło na swoje utrzymanie”. Powstało z pasji i z marzeń, by z ruiny stworzyć coś pięknego.
Źródło: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100708/POWIAT04/6855846

Barokowa "Piękna Studnia"
- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Nysa , ul. Wrocławska ( Powiat Nyski )
Barokowa „Piękna Studnia” z 1686 r. ozdobiona kutą kratą żelazną o bogatej ornamentyce – bardzo znane dzieło sztuki kowalskiej na Śląsku
Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska

Barokowa figura Matki Boskiej
- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Głubczyce , ul. Rynek ( Powiat Głubczycki )
Barokowa figura Matki Boskiej na globie z 1738 r., wykonana przez A. Jörga.
Źródło: Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, wyd. Oficyna Piastowska



Basen w Lipnie
- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Niemodlin , ul. Lipno ( Powiat Opolski )
- Telefon: +48 774 606 295
- E-mail: promocja.ife@niemodlin.pl
- Strona Internetowa www.niemodlin.pl, http://static.vtour.pl/miasta/niemodlin/
Basen w Lipnie. Położony jest na skraju kompleksu leśnego w Lipnie, oddalonym niespełna 2 km od Niemodlina. Do kąpieliska prowadzi malownicza aleja porośnięta wiekowymi lipami. Basen wybudowano w 1935 roku. Ćwiczyli tu pływacy, przygotowujący się do XI Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w sierpniu 1936 roku w Berlinie. Do dziś jeszcze zachowały się tu oryginalne, drewniane budynki szatni i wypożyczalni sprzętu z tamtego okresu. Kąpielisko składa się z trzech połączonych ze sobą basenów: dużego o długości 100 m, średniego i małego, przeznaczonego dla dzieci. Wielkie ilości wody, potrzebnej do napełnienia basenów, pobierane są z dawnego wodociągu usytuowanego niedaleko pływalni.

Bastion św. Jadwigi w Nysie (Bastion IX)
- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Nysa , ul. Piastowska 19 ( Powiat Nyski )
Bastion św. Jadwigi jest pozostałością umocnień habsburskich. Prusacy przebudowali go, dodając zachowane do dziś dwukondygnacyjne kazamaty kamienno-ceglane, częściowo przykryte zewnętrznym nasypem otaczającym pięcioboczny dziedziniec. W 1870 bastion był więzieniem dla kilkuset francuskich jeńców, potem pełnił funkcję koszar. Położony w centrum miasta przeszedł gruntowną renowację, która ukazała światu jego unikalne piękno. Od 2008 r. dziedziniec bastionu jest świadkiem imprez muzycznych i tanecznych, wernisaży, wystaw plenerowych, a wnętrza obiektu kryją wystawy malarstwa, rzeźby czy sklep z pamiątkami. Zabytkowymi korytarzami wiedzie trasa turystyczna, która stanowi część dłuższego szlaku prowadzącego dawnymi umocnieniami wspaniałej twierdzy nyskiej.


Baszty murów miejskich w Prudniku (Muzeum Ziemi Prudnickiej)
- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Prudnik , ul. Bolesława Chrobrego 5 ( Powiat prudnicki )
- Telefon: +48 77 406 80 60
- E-mail: biuro@muzeumprudnik.pl
- Strona Internetowa www.muzeum.prudnik.eu
Baszty murów miejskich (Muzeum Ziemi Prudnickiej)
Muzeum Ziemi Prudnickiej
Ul. Bolesława Chrobrego 5
48-200 Prudnik
tel. 77 406 80 60
e-mail : biuro@muzeumprudnik.pl
Fragment murów miejskich oraz dwie baszty pochodzą z XV wieku. Budowle wykonane są z kamienia i cegły w układzie polskim. W baszty wtopiono budynek z 1925r. w układzie odwróconej litery L. Wiadomo, iż mury miejskie w formie drewnianej istniały już w 1327r., natomiast najstarszy dokument potwierdzający ich istnienie pochodzi z 1399r. Baszty służyły do rozmaitych celów, mieścił się w nich arsenał, więzienie miejskie, schronisko młodzieżowe oraz wieża ciśnień. W 1959r. adaptowano obiekty na siedzibę Muzeum Ziemi Prudnickiej, które mieści się tam do dnia dzisiejszego.

Bayernkapelle - Reńska Wieś
- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Reńska Wieś , ul. Kolejowa ( Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski )
- Strona Internetowa www.parafia.renskawies.pl
Kaplica wystawiona w celu upamiętnienia miejsca spoczynku bawarskich (choć nie tylko) żołnierzy poległych w trakcie oblężenia Twierdzy Koźle w 1807 roku przez wojska napoleońskie, w skład których wchodziły oddziały bawarsko-wittemberskie. Po II Wojnie Światowej kaplica uległa dewastacji i zniszczeniu. Pieczołowicie odbudowana kilka lat temu.

Bazylika św. Anny na Górze św. Anny
- Kategoryzacja (gwiazdki): brak
- Adres: Góra Świętej Anny , ul. Klasztorna 6 ( Powiat Strzelecki )